مرکز آموزش هوانوردی پارسیس در سال 1389 با هدف آموزش ‌و پرورش نیروی انسانی متخصص به همت احمد رحمانی (رئیس هیئت‌مدیره) و مرحوم خلبان مجید یوسفی مهر (مدیرعامل) تأسیس گردید و به جهت آموزش دوره‌های زمینی و پروازی خلبانی شخصی (PPL)، تجاری (CPL)، پرواز با دستگاه (IR) و آموزش معلم خلبانی (AFI) و با اخذ موافقت اصولی از سازمان هواپیمایی کشوری و با اهداف کمک به خصوصی‌سازی حوزه آموزش هوانوردی و آماده کردن کادر پروازی مجرب برای شرکت‌های هواپیمایی و اشتغال‌زایی در این بخش شروع به فعالیت نمود.

گالری

اطلاعات تماس

021-47289

تهران -اتوبان شهید همت -اتوبان ستاری جنوب -بلوار لاله -خیابان مجاهد کبیر شمالی نبش لاله نهم پلاک 14 طبقه سوم
Unit 3,No 14 ,north mojahed Kabir Blv ,laleh st , south Exp, Hemat Exp .Tehran.IRAN

Info@parsisaviation.com

5 خلبان زن که ممکن است تا به حال نام آن‌ها را نشنیده باشید

5 خلبان زن که ممکن است تا به حال نام آن‌ها را نشنیده باشید

اگر نام Amelia Earhart ، یکی از معروف‌ترین خلبانان زن، برای شما آشناست، اما هنوز هم برای به یاد آوردن نام‌ خلبانان زن دیگر، نیاز به فکر کردن دارید، جای درستی آمده‌اید.

در طول تاریخ هوانوردی، زنان زیادی بوده‌اند که به آسمان‌ها پرواز کرده‌اند تا رویای خلبانی خود را به حقیقت تبدیل کنند. از اولین زنی که به تنهایی بر فراز اقیانوس آرام پرواز کرد تا جوان‌ترین خلبانی که به تنهایی دور دنیا پرواز کرد، این دلاوران، تابو‌شکنان و خلبانان الهام‌بخش از آغاز هوانوردی تا به امروز در حال ساختن تاریخ بوده‌اند.

5 خلبان زن که ممکن است تا به حال نام آن‌ها را نشنیده باشید

اولین زنی که مجوز خلبانی کسب کرد

Raymonde de Laroche قبل از اینکه به یک پیشگام واقعی برای زنان در هوانوردی تبدیل شود،  یک بازیگر فرانسوی مشهور روی صحنه بود. او که کمی شجاع بود، همیشه به ورزش‌هایی مانند موتورسواری و اتومبیل‌رانی علاقه داشت. گفته می‌شود که علاقه او به هوانوردی با یکی از نمایش‌های پروازی برادران رایت در پاریس در سال ۱۹۰۸ آغاز شد.

یک سال بعد، Raymonde  ، یک معمار معروف هواپیماهای فرانسوی در آن زمان، Charles Voisin را متقاعد کرد که به او آموزش خلبانی بدهد. او به زودی خود را در کابین خلبان یک هواپیمای تک‌نفره Voisin  یافت.

از آنجا که هیچ صندلی دومی وجود نداشت، دانش‌آموز باید به دستورات مربی که از زمین فریاد می‌زد گوش می‌داد. پس از یادگیری نحوه تاکسی کردن، برخلاف ممنوعیت صریح Charles Voisin برای پرواز، Raymonde  به هوا برخاست و ۲۷۰ متر پرواز کرد. بیشتر منابع این پرواز را به عنوان اولین پرواز توسط یک زن در هواپیمای سنگین‌ می‌دانند.

2 2 - 5 خلبان زن که ممکن است تا به حال نام آن‌ها را نشنیده باشید

Raymonde de Laroche ، خلبان فرانسوی که اولین پرواز را به عنوان یک زن انجام داد.

در ۸ مارس ۱۹۱۰، Raymonde  اولین زنی شد که مجوز خلبانی دریافت کرد. این آغاز شهرت بین‌المللی او برای شجاعت و مهارت‌هایش به عنوان یک خلبان بود.

اولین خلبان زن جنگنده جهان

۲۲ هواپیمای مختلف، ۸۰۰۰ ساعت پرواز و مجموعاً ۳۲ عملیات نظامی که در طول دوره خلبانی خود انجام داده، سبب شده‌اند که Sabiha Gökçen ، خلبان ترکیه‌ای، در تاریخ هوانوردی به عنوان اولین خلبان زن جنگنده نه تنها در ترکیه بلکه در جهان شناخته شود (البته نه همه تاریخ‌نگاران ، اما بیشتر آنها با این عنوان موافق هستند).

با از دست دادن هر دو والدینش در اوایل کودکی، Sabiha  و برادرش با یتیمی بزرگ شدند. اما در سن ۱۲ سالگی، زمانی که توسط مصطفی کمال آتاتورک، اولین رئیس‌جمهور جمهوری ترکیه، به فرزندی پذیرفته شد، زندگی او تغییر کرد. با توجه به اینکه هوانوردی تمرکز اصلی آتاتورک برای احیای ترکیه بود، او Sabiha  ۱۲ ساله را به افتتاحیه مدرسه پرواز Türkkusu  برد، جایی که او عاشق هوانوردی شد.

3 2 - 5 خلبان زن که ممکن است تا به حال نام آن‌ها را نشنیده باشید

Sabiha Gökçen ، اولین خلبان زن جنگنده جهان

تشویق‌های پدرش نقش مهمی در راه او به عنوان یک خلبان جنگنده داشت. او پتانسیل Sabiha  در خلبانی را می‌دید و بدون قید و شرط از رویاهای او حمایت می‌کرد. از آنجا که در آن زمان دختران در مدارس نظامی پذیرش نمی‌شدند، آتاتورک اطمینان حاصل کرد که Sabiha آموزش‌های لازم را دریافت کند.

با این حال، او مجبور بود از انتقادات و تردیدهای همسالان خود نجات یابد. با وجود همه این‌ها، او آموزش‌های سختگیرانه را تکمیل کرد و در سن ۲۳ سالگی مدرک خلبانی خود را به دست آورد. تا سال ۱۹۳۷، او در عملیات‌های نظامی شرکت می‌کرد و در سال ۱۹۳۸ با رتبه ستوان از نیروی هوایی بازنشسته شد و به عنوان مربی پرواز به کار خود ادامه داد.

جوان‌ترین خلبان زن که به تنهایی دور دنیا پرواز کرد

آیا تعجب می کنید اگر به شما بگوییم که رکورد جوان‌ترین زنی که به تنهایی در یک هواپیمای تک‌موتوره دور دنیا پرواز کرده، قبل از شکسته شدن، ۳۰ ساله بود؟ رکورد  Shaesta Waiz توسط یک خلبان ۱۹ ساله بلژیکی-بریتانیایی به نام Zara Rutherford  در سال ۲۰۲۲ شکسته شد.

او آموزش مجوز خلبانی خود را در سن ۱۴ سالگی آغاز کرد و در سال ۲۰۲۰ خلبان شد. یک سال بعد، Zara  قصد خود را برای شکستن رکورد Waiz  اعلام کرد. علاوه بر این، او میخواست دو رکورد دیگر را هم بشکند: اولین زنی باشد که با یک هواپیمای مایکرو لایت دور دنیا پرواز می‌کند و اولین بلژیکی باشد که به تنهایی با یک هواپیمای تک‌موتوره دور دنیا پرواز می‌کند.

او پرواز خود را در ۱۸ اوت ۲۰۲۱ آغاز کرد و از کورتریک، بلژیک، برخاست و در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۲، پس از یک سفر بسیار چالش‌برانگیز ۵ ماهه در سراسر جهان، به کورتریک بازگشت. این پرواز انفرادی، Zara  را به جوان‌ترین زن خلبان تبدیل کرد که به تنهایی دور دنیا پرواز کرده و اولین شخصی که با یک هواپیمای مایکرو لایت دور دنیا را کامل کرده است، دو رکورد از سه رکورد تعیین شده را شکست.

شجاع‌ترین بدلکار هوانوردی

تصور کنید در ارتفاع ۱۶۰ متری از سطح زمین بر فراز بال‌های یک هواپیمای دوباله قدم بزنید یا حرکت‌های رقصی ماهرانه انجام دهید. این کاری بود که Gladys Roy  در دهه ۱۹۲۰ در آمریکا انجام می‌داد. اگرچه او مانند برادرانش مجوز خلبانی نداشت، اما Gladys  علاقه خود را در نمایش‌های هوایی به عنوان واکر بال و بارنستورمر یافت.

پس از جنگ جهانی اول، بسیاری از هواپیماهای پس از جنگ به بارنستورمینگ که یک شکل بسیار محبوب از سرگرمی در دهه ۱۹۲۰ بود، راه یافتند. خلبانان با اجرای نمایش‌های خیره‌کننده و مانورهای هوایی تماشایی، جمعیت را سرگرم می‌کردند. گلادیس که بی باک بود، ابتدا به عنوان wingwalker  و سپس به عنوان یک barnstormer به این سرگرمی پیوست.

4 2 - 5 خلبان زن که ممکن است تا به حال نام آن‌ها را نشنیده باشید

Gladys Roy (سومین نفر از سمت چپ)، barnstormer و wingwalker

سرگرم کردن مردم کار سختی بود. طراحی ترفندهای جدید، هیجان‌انگیز و سرگیجه‌آور در مرکز فعالیت‌های Gladys  بود. او در ابداع نمایش‌های جدید که توجه مخاطبانش را جلب می‌کرد، بی‌نظیر بود. برخی از معروف‌ترین بدلکاری‌های او شامل قدم زدن با چشمان بسته بر روی بال هواپیمای کورتیس JN-4، رقصیدن چارلستون در میانه پرواز و حتی بازی تنیس (هرچند به دلایل واضح، توپ تنیسی در کار نبود) بود.

اولین زن خلبان که در یک شرکت هواپیمایی کار کرد

 با وجود اینکه بسیاری از خلبانان زن دستاوردهای شگفت‌انگیزی در طول تاریخ هوانوردی کسب کرده‌اند، وقتی صحبت از هوانوردی تجاری می‌شود، داستان کمی متفاوت است. هوانوردی تجاری به طور کلی تا دهه ۱۹۵۰ به محبوبیت امروز نرسید، بنابراین تعجبی ندارد که خلبانان زن بعدها وارد شرکت‌های هواپیمایی شدند.

5 2 - 5 خلبان زن که ممکن است تا به حال نام آن‌ها را نشنیده باشید

Turi Widerøe پشت فرمان یک هواپیمای تجاری

 طبق چیزهایی که گفته شده است، اولین زنی که به عنوان خلبان هواپیمایی تجاری برای یک شرکت هواپیمایی بزرگ در جهان غرب کار کرد، Turi Widerøe ، یک خلبان نروژی بود. او در سال ۱۹۶۵ مجوز خلبانی تجاری خود را دریافت کرد و قبل از پیوستن به سیستم هواپیمایی اسکاندیناوی (SAS)، برای یک شرکت هواپیمایی محلی پرواز می‌کرد. در سال ۱۹۶۹، او به عنوان افسر اول شروع به پرواز برای SAS بر روی یک هواپیمای Convair CV-440 Metropolitan کرد. بعداً، او به مقام کاپیتانی ارتقا یافت و هواپیماهای Caravelle و Douglas DC-9 را پرواز داد.

نتیجه‌گیری

در حالی که Amelia Earhart  بی‌شک جایگاه شایسته‌ای در تاریخ هوانوردی دارد، بسیاری از خلبانان زن دیگر و اجراکنندگان هوایی نیز دستاوردهای فوق‌العاده‌ای در طول تاریخ هوانوردی کسب کرده‌اند و همچنان به این کار ادامه می‌دهند. بنابراین، دفعه بعدی که کسی از شما بخواهد نام یک خلبان زن غیر از Earhart   را بگویید، پنج نام جدید و اطلاعات به‌یادماندنی برای به اشتراک گذاشتن دارید!

منبع

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *