مرکز آموزش هوانوردی پارسیس در سال 1389 با هدف آموزش ‌و پرورش نیروی انسانی متخصص به همت احمد رحمانی (رئیس هیئت‌مدیره) و مرحوم خلبان مجید یوسفی مهر (مدیرعامل) تأسیس گردید و به جهت آموزش دوره‌های زمینی و پروازی خلبانی شخصی (PPL)، تجاری (CPL)، پرواز با دستگاه (IR) و آموزش معلم خلبانی (AFI) و با اخذ موافقت اصولی از سازمان هواپیمایی کشوری و با اهداف کمک به خصوصی‌سازی حوزه آموزش هوانوردی و آماده کردن کادر پروازی مجرب برای شرکت‌های هواپیمایی و اشتغال‌زایی در این بخش شروع به فعالیت نمود.

گالری

اطلاعات تماس

021-47289

تهران -اتوبان شهید همت -اتوبان ستاری جنوب -بلوار لاله -خیابان مجاهد کبیر شمالی نبش لاله نهم پلاک 14 طبقه سوم
Unit 3,No 14 ,north mojahed Kabir Blv ,laleh st , south Exp, Hemat Exp .Tehran.IRAN

Info@parsisaviation.com

خلبان خصوصی | آموزشگاه هوانوردی پارسیس

10 مانع اصلی برای تبدیل شدن به یک خلبان خصوصی

دریافت گواهینامه خلبان خصوصی درهایی را به روی تجربیاتی باز می‌کند که هرگز فراموش نخواهید کرد. با این حال، گرفتن گواهینامه پیاده روی در پارک نیست و برای دستیابی به آن نیاز به برنامه ریزی مناسب و کار سخت دارد، به خصوص اگر تمام وقت کار می‌کنید. این مقاله به بررسی و توضیح 10 مورد از رایج‌ترین موانع برای تبدیل شدن به یک خلبان خصوصی می‌پردازد و توصیه‌هایی برای اجتناب از آنها ارائه می‌کند.

به یاد داشته باشید، اگر در برنامه ریزی شکست بخورید، برای شکست برنامه ریزی کرده‌اید!

پول

متأسفانه، پرواز یک تلاش پرهزینه است. یک گواهینامه خلبان خصوصی بسته به مدرسه پرواز به طور متوسط تقریباً 10000 دلار هزینه دارد. این مبلغ هنگفت شامل هزینه دریافت گواهینامه خلبانی دانشجویی (SPL)، گواهی پزشکی از یک معاینه پزشکی هوانوردی (AME)، مدرسه زمینی، آزمون کتبی، آموزش پرواز، خود آزمون خلبان خصوصی و تجهیزات آموزشی متفرقه است.

بسته به اینکه آموزشگاه پرواز تحت قسمت 141 یا قسمت 61 فعالیت می‌کند، حداقل زمان آموزش پرواز مورد نیاز برای دریافت گواهینامه خلبان خصوصی 35 تا 40 ساعت است. بیشتر دانش‌آموزان به ساعات بیشتری از حداقل نیاز نیاز دارند، به این معنی که قیمتی که از مدرسه پرواز دریافت می‌کنید احتمالاً کمتر از هزینه‌ای است که در نهایت خرج خواهید کرد.

مطمئن شوید که سایر هزینه‌هایی که ممکن است متحمل شوید را نیز در نظر بگیرید، مانند هزینه‌های سوخت ناشی از رانندگی از/به فرودگاه و تاخیرهایی که ممکن است به دلیل آب و هوا یا تعمیر و نگهداری هواپیما متحمل شوید؛ با این حال راه‌هایی برای به حداقل رساندن هزینه آموزش وجود دارد.

اگر قصد دارید در حین پیشرفت به جای پرداخت هزینه اولیه، بودجه آموزشی خود را تأمین کنید، توجه داشته باشید که اگر مجبور شوید برای تهیه بودجه بیشتر از پرواز استراحت کنید، ممکن است در درازمدت بیشتر هزینه کنید. مهارت‌ها و دانش پروازی شما به دلیل دوره‌های طولانی بی‌تحرکی کاهش می‌یابد که ممکن است به شما نیاز داشته باشد که آموزش‌های بیشتری را نسبت به آنچه که اگر بدون استراحت به تمرینات خود ادامه می‌دادید، بگذرانید. مدارس پرواز همچنین ممکن است تخفیف قابل توجهی برای پرداخت‌های اولیه ارائه دهند. به تعویق انداختن آموزش خود برای پس انداز برای مدرسه پرواز، هر چقدر هم که دردناک باشد، به احتمال زیاد باعث صرفه جویی قابل توجهی در پول شما می‌شود و از استرس‌های غیرضروری جلوگیری می‌کند.

با برخی تحقیقات، ممکن است یک مدرسه پرواز نیز پیدا کنید که قیمت رقابتی ارائه می‌دهد. با این حال، قبل از ارسال پول نقدی که به سختی به دست آورده‌اید به دانشکده پرواز، تحقیق کنید تا مطمئن شوید که دانشکده پرواز معتبر است و انتظارات شما را برآورده می‌کند. متوجه خواهید شد که بین مدارس پرواز از نظر حرفه‌ای بودن، صداقت، کیفیت و در دسترس بودن استاد و هواپیما تفاوت‌هایی وجود دارد. گاهی اوقات، یک مدرسه پرواز گران‌تر ممکن است باعث صرفه‌جویی در زمان، هزینه و سردرد شما شود!

اگر آموزش خیلی گران است و آرزو دارید خلبان حرفه‌ای شوید، پیوستن به ارتش را در نظر بگیرید. هنگامی که در خدمت سربازی هستید (چه در نیروی دریایی، چه در نیروی دریایی، چه در ارتش که همگی دارای بخش‌های هوانوردی هستند، یا نیروی هوایی)، ارتش هزینه تمام آموزش‌های شما را پرداخت می‌کند.

زمان

یادگیری پرواز آسان نیست. سرگرم کننده؟ قطعاً؛ اما آسان نیست.

اخذ مجوز خلبانی خصوصی شما را ملزم می‌کند که بخش قابل توجهی از زمان خود را به یادگیری و اصلاح مهارت‌های مربوط به محیط هوانوردی، قوانین هوانوردی، آب و هوا، هواپیما و فیزیک پرواز اختصاص دهید. اگر تمام وقت کار می‌کنید، درک کنید که بخش زیادی از زمان استراحت خود را فدای پرواز (که سرگرم کننده است) و مطالعه (نه چندان سرگرم کننده) خواهید کرد.

2 23 - 10 مانع اصلی برای تبدیل شدن به یک خلبان خصوصی

یک هدف معقول این است که دو درس در هفته داشته باشید. این برنامه به شما این امکان را می‌دهد که بسته به پیشرفت خود، تقریباً در شش ماه تمرین خود را به پایان برسانید. دانشجویان تمام وقت می‌توانند آموزش خود را در یک ماه یا بیشتر تکمیل کنند.

در صورت امکان، باید مدت زمان طولانی مرخصی از محل کار خود را برای پرواز تمام وقت در نظر بگیرید که به شما امکان می‌دهد گواهی خلبان خصوصی خود را در مدت زمان کوتاه‌تری دریافت کنید و به احتمال زیاد باعث صرفه جویی در هزینه و ناراحتی شما در این فرآیند می‌شود. آن را یک تعطیلات هوانوردی با کار زیادی در نظر بگیرید.

اگر تصمیم دارید تمام وقت تمرین کنید، دوره‌ای را در طول سال انتخاب کنید که احتمال دارد آب و هوای خوبی را تجربه کنید، زیرا هر گونه تأخیر در تمرین ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در برنامه شما شود.

راز تکمیل گواهی خلبان خصوصی خود در مدت زمان معقول و با کمترین دردسر ممکن فقط مدیریت زمان است. محدودیت‌های زمانی خاص خود را با آموزشگاه پرواز و استاد خود در میان بگذارید و برنامه‌ای تنظیم کنید که مناسب شما باشد و شما را در طول آموزش متعهد نگه دارد.

امتحانات

آزمون کتبی گواهینامه خلبانی خصوصی لزوماً چالش برانگیز نیست، اما می‌توان با پیشرفت در آموزش نادیده گرفت. این آزمون شامل 60 سؤال چند گزینه‌ای است که حداقل 70 درصد از آنها برای قبولی باید به درستی پاسخ داده شود.

صرف زمان اضافی برای آماده شدن برای امتحان کتبی به بررسی بررسی شما کمک خواهد کرد. مطمئن شوید که می دانید چه زمانی در آزمون شرکت می‌کنید و بر اساس آن با در نظر گرفتن آن تاریخ خاص مطالعه کنید، حتی اگر تأیید نشده باشد.

دومین امتحانی که باید شرکت کنید، آزمون عملی خلبان خصوصی است که شامل امتحان شفاهی و پرواز با آزمایشگر خلبان تعیین شده (DPE) است. آزمون عملی خلبان خصوصی پیچیده‌تر از آزمون کتبی است اما اصلاً غیر ممکن نیست. یک بار دیگر، کلید آماده سازی است. یک استاد به شما اجازه می‌دهد تا در این آزمون شرکت کنید، بنابراین مطمئن باشید که اگر آماده نباشید مورد رحمت DPE رها نخواهید شد.

گواهینامه پزشکی

برای پرواز با هواپیما، باید استانداردهای پزشکی را رعایت کنید. متأسفانه، برخی از مسائل بهداشتی ممکن است مانع از دریافت گواهی پزشکی مورد نیاز برای دریافت گواهینامه خلبان خصوصی شما شود. گواهی پزشکی درجه سه برای گواهی خلبان خصوصی الزامی است.

شرایطی مانند کوررنگی، بیماری قلبی و حتی شرایط پیش پا افتاده مانند آلرژی‌های مزمن (داروهای آلرژی باعث خواب آلودگی می‌شود) ممکن است مانع از قبولی در معاینه پزشکی شما شوند. یک تصور غلط رایج این است که برای خلبان شدن باید بینایی عالی و اصلاح نشده داشته باشید. واقعیت این است که برای یک گواهی خلبان خصوصی، فقط به دید 20/40 با یا بدون اصلاح نیاز دارید.

هدف از این محدودیت‌ها این است که اطمینان حاصل شود که شما می‌توانید با خیال راحت هواپیما را هدایت کنید و در نتیجه از مسافران خود و کسانی که روی زمین هستند محافظت کنید. اگر شرایط پزشکی دارید که ممکن است مشکل ساز باشد، مطمئن باشید که متخصصان پزشکی هوانوردی به طور خاص پرونده شما را بررسی می‌کنند تا تعیین کنند که آیا می‌توانید گواهی خلبان خصوصی خود را دریافت کنید، شاید با محدودیت‌های خاصی. اگر فکر می‌کنید که ممکن است نتوانید استانداردهای پزشکی مورد نیاز را رعایت کنید، از یک معاینه پزشکی هوانوردی (AME) مشاوره بگیرید.

آب و هوا

بسته به جایی که آموزش خود را دریافت می‌کنید، آب و هوا ممکن است به طور قابل توجهی بر سرعت کامل تمرین شما تأثیر بگذارد. برای دوره آموزشی خلبان خصوصی، شما باید در شرایط هواشناسی بصری (VMC) پرواز کنید، به این معنی که نمی‌توانید وارد ابرها شوید یا مثلاً در مه پرواز کنید. بادهای شدید نیز ممکن است در به تعویق انداختن تمرین شما نقش داشته باشد، زیرا سرعت باد زیاد و تلاطم ممکن است مانع پرواز شما شود، زیرا در این شرایط تجربه کمی از پرواز خواهید داشت.

3 21 - 10 مانع اصلی برای تبدیل شدن به یک خلبان خصوصی

متأسفانه تا جایی که ممکن است تلاش کنید، نمی‌توانید آب و هوا را کنترل کنید (اگر راهی پیدا کردید، لطفاً به ما اطلاع دهید!). با این حال، کاری که می‌توانید انجام دهید این است که در اطراف آن کار کنید.

یک مثال خوب می‌تواند سرعت باد زیاد و تلاطم باشد. در برخی نقاط، وزش باد به طور کلی آرام و در صبح ملایم خواهد بود و سرعت باد و تلاطم در طول روز افزایش می‌یابد. از این به نفع خود استفاده کنید و در صورت امکان برای پرواز در صبح برنامه ریزی کنید.

به پیش بینی آب و هوا توجه داشته باشید و در روزهایی که بعید است پرواز کنید، پرواز رزرو نکنید، زیرا وقت خود را برای رفت و آمد به فرودگاه، اطلاع رسانی و آماده سازی هواپیما تلف می‌کنید و فقط پرواز را لغو کرده و به خانه می‌روید. در عوض، برنامه ریزی کنید که از این روزهای بد آب و هوا برای مطالعه یا ادامه سایر جنبه‌های تمرین خود استفاده کنید.

وقتی صحبت از طبیعت مادر به میان می‌آید – با او کار کنید، نه علیه او و خواهید دید که تاخیرهای آموزشی شما به شدت کاهش می‌یابد.

موقعیت مکانی

بسته به محل زندگی شما، ممکن است هیچ مدرسه پروازی مناسبی در این نزدیکی وجود نداشته باشد. این شما را مجبور می‌کند تا به مدرسه پرواز خود رفت و آمد کنید که مقدار قابل توجهی زمان (و هزینه) را به برنامه آموزشی وقت گیر و پرهزینه شما اضافه می‌کند.

در صورت امکان، به طور موقت به منطقه‌ای نزدیک‌تر به دانشکده پرواز خود نقل مکان کنید. زندگی در این نزدیکی باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شما می‌شود، بدون ذکر استرس.

گزینه دیگر ممکن است استخدام استاد خصوصی خود باشد که به شما آموزش‌های نزدیک به محل زندگی شما ارائه می‌دهد. استخدام یک استاد خصوصی ممکن است همیشه از نظر لجستیکی امکان پذیر نباشد و ممکن است گرانتر باشد، اما نیاز به رفت و آمد یا جابجایی بیشتر دوره آموزشی شما را از بین می‌برد.

مسائل مربوط به هواپیما

مانند آب و هوا، شما نمی‌توانید شخصاً زمانی که هواپیما قابل تعمیر نیست کنترل کنید که منبع قابل توجهی از ناامیدی است.

حتی زمانی که هواپیما قابلیت پرواز دارد، ممکن است با مشکلاتی در مورد تجهیزات معیوب یا ناکارآمد مواجه شوید که آموزش شما را پیچیده‌تر می‌کند. بهترین وسیله برای به حداقل رساندن احتمال تأخیر یا ناراحتی در آموزش شما، غربالگری گسترده آموزشگاه پرواز است. مدارس پروازی با هواپیماهای قدیمی‌تر معمولاً مشکلات بیشتری را با قابلیت سرویس‌دهی هواپیما تجربه خواهند کرد. مدارس پروازی با هواپیماهای نسبتاً جدید نیز ممکن است با هواپیماهای خود مشکل داشته باشند، اگر بخش تعمیر و نگهداری هوانوردی آنها پایین‌تر از سطح باشد.

با دانشجویان قبلی که در مدرسه پرواز آموزش دیده‌اند تماس بگیرید و از آنها در مورد تجربیاتشان بپرسید. این به شما نشانه خوبی در مورد کیفیت مدرسه پرواز ارائه می‌دهد. با توجه به این موضوع، هواپیما مانند هر ماشین پیچیده‌ای، گاهی اوقات بدون توجه به سن و استانداردهای تعمیر و نگهداری خراب می‌شود. اگر به مدرسه پروازی که انتخاب کرده‌اید اطمینان دارید، اگر مجبور شدید به دلیل مشکلات هواپیما کمی آموزش خود را به تعویق بیندازید، ناامید نشوید.

سن

یک مانع بسیار مشخص برای خلبان شدن، سن شماست. برای دریافت گواهینامه خلبانی خصوصی، باید حداقل 17 سال سن داشته باشید. برای پرواز انفرادی باید حداقل 16 سال سن داشته باشید و برای شرکت در آزمون کتبی خلبان خصوصی باید حداقل 15 سال سن داشته باشید. لازم به ذکر است که شما باید آزمون عملی خلبان خصوصی را طی 24 ماه تقویمی پس از قبولی در آزمون کتبی تکمیل کنید.

متأسفانه هیچ استثنایی از این قاعده وجود ندارد و به این ترتیب، اگر شما خیلی جوان هستید، تنها گزینه شما این است که صبور باشید و منتظر رسیدن شمع‌های تولد باشید!

پیشینه کیفری

بررسی سوابق جنایی توسط اداره امنیت حمل و نقل (TSA) انجام می‌شود و قبل از صدور مجوز خلبانی دانشجویی باید تأیید شود. سابقه کیفری لزوماً مانع از دریافت گواهینامه خلبان خصوصی نمی‌شود، اما یک جنایت جدی شما را از واجد شرایط بودن محروم می‌کند.

اگر یک DUI (رانندگی در حالت غیر عادی) در سابقه خود دارید، همچنان می‌توانید گواهی خلبان خصوصی دریافت کنید، اما با بررسی شرایط پیرامون DUI شما با تأخیر مواجه خواهید شد. چندین DUI به طور قابل توجهی شانس شما را برای کسب موفقیت آمیز گواهی خلبان خصوصی کاهش می‌دهد. اگر هر یک از جنایات زیر (از جمله توطئه یا تلاش) را در سابقه خود داشته باشید، از دریافت گواهینامه خلبانی محروم می‌شوید:

 1. قتل
 2. فتنه
 3. تروریسم
 4. جاسوسی
 5. خرید و فروش غیرقانونی مواد منفجره یا مواد منفجره
 6. حمل و نقل غیرقانونی مواد خطرناک
 7. یک حادثه امنیتی در حمل و نقل

اگر ظرف مدت پنج سال پس از درخواست مجوز خلبانی دانشجویی از حبس آزاد شده باشید، این جرائم (از جمله توطئه یا تلاش) نیز رد صلاحیت می‌شوند:

 1. اخاذی
 2. تقلب
 3. قاچاق
 4. سرقت
 5. آتش زدن
 6. رشوه دادن
 7. نقض مهاجرت
 8. استفاده غیرقانونی از یک ماده کنترل شده
 9. آدم ربایی یا گروگان گیری
 10. قتل عمد
 11. استفاده غیرقانونی از سلاح گرم
 12. حمله
 13. آزار جنسی تشدید شده
 14. حمله به قصد کشتن
 15. سرقت

در دسترس نبودن استاد

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که برنامه‌های شما و استادتان با هم هماهنگ نیست. در مدارس بزرگتر پرواز، یک استاد چندین دانش آموز خواهد داشت، اغلب در مراحل مختلف آموزش که ممکن است انعطاف پذیری آنها را در مورد آموزش پرواز شما محدود کند.

در مورد نیازهای خود به عنوان یک دانش آموز صادق و شفاف باشید و از مدرسه پرواز بپرسید که آیا انتظارات شما از عملکرد آنها واقع بینانه است یا خیر.

4 18 - 10 مانع اصلی برای تبدیل شدن به یک خلبان خصوصی

به خاطر داشته باشید که اگر در مورد نیازهای خود صادق بوده‌اید و آموزشگاه پرواز آنها را پذیرفته است و متوجه می‌شوید که آنها پاسخگوی شما نیستند، سریعاً این موضوع را مطرح کنید. شما یکی از مشتریان شرکت آنها هستید که پول پرداخت می‌کنند و اگر متوجه شدید که با شما خوب رفتار نمی‌شود یا آموزش آنها مطابق استاندارد نیست، به مدرسه پرواز دیگری بروید.

قبل از اینکه با یک استاد کنار بیایید، ابتدا با آنها آشنا شوید. اگر ارتباط خوبی دارید، شروع به پرواز با آنها کنید. تنها پس از اینکه چندین بار با آنها پرواز کردید، متوجه خواهید شد که آیا آنها برای شما مناسب هستند یا خیر. مربیان ذاتاً بد زیادی وجود ندارند، اما هرکسی سبک آموزشی شخصی خود را دارد که برای نوع خاصی از دانش آموز مناسب است.

نتیجه گیری

دریافت گواهینامه خلبانی خصوصی یک دستاورد است، نه بدون تلاش سخت (و پول).

به یاد داشته باشید که تقریباً هر سد راه، فقط یک بلوک در جاده است که در انتظار پاکسازی است. با برنامه ریزی از قبل، از بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در سفر خود برای دریافت گواهینامه خلبانی با آن مواجه شوید، اجتناب کنید. اگر با مشکلاتی مواجه شدید، آن‌ها را مجبور کنید به شما نه بگویند، سپس دوباره بپرسید. شما می‌توانید آن را انجام دهید!

منبع

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *