مرکز آموزش هوانوردی پارسیس در سال 1389 با هدف آموزش ‌و پرورش نیروی انسانی متخصص به همت احمد رحمانی (رئیس هیئت‌مدیره) و مرحوم خلبان مجید یوسفی مهر (مدیرعامل) تأسیس گردید و به جهت آموزش دوره‌های زمینی و پروازی خلبانی شخصی (PPL)، تجاری (CPL)، پرواز با دستگاه (IR) و آموزش معلم خلبانی (AFI) و با اخذ موافقت اصولی از سازمان هواپیمایی کشوری و با اهداف کمک به خصوصی‌سازی حوزه آموزش هوانوردی و آماده کردن کادر پروازی مجرب برای شرکت‌های هواپیمایی و اشتغال‌زایی در این بخش شروع به فعالیت نمود.

گالری

اطلاعات تماس

021-47289

تهران -اتوبان شهید همت -اتوبان ستاری جنوب -بلوار لاله -خیابان مجاهد کبیر شمالی نبش لاله نهم پلاک 14 طبقه سوم
Unit 3,No 14 ,north mojahed Kabir Blv ,laleh st , south Exp, Hemat Exp .Tehran.IRAN

Info@parsisaviation.com

مسافرت هوایی در رکود است – آیا امیدی برای بازگرداندن جذابیت و رمانتیک بودن پرواز وجود دارد؟

مسافرت هوایی در رکود است – آیا امیدی برای بازگرداندن جذابیت و رمانتیک بودن پرواز وجود دارد؟

مسافرت هوایی در رکود است – آیا امیدی برای بازگرداندن جذابیت و رمانتیک بودن پرواز وجود دارد؟

Amelia Earhart ۹۰ سال پیش، در ژوئیه ۱۹۳۳، رکورد سرعت قاره‌ای را با پرواز هواپیمای قرمز معروفش، Lockheed Vega، از لس‌آنجلس به نیوجرسی در مدت زمان ۱۷ ساعت و هفت و نیم دقیقه شکست.

اوایل همان سال، Earhart به عنوان ناظر در یک پرواز زمستانی هواپیمایی Northwest از سراسر ایالات متحده پرواز کرد تا امکان‌سنجی یک مسیر «بین قاره ای شمالی» را آزمایش کند.

از آنجا که آن هواپیماهای اولیه نمی‌توانستند به ارتفاعات بالا برسند، آن‌ها از میان قله‌های خطرناک و الگوهای هوایی نامنظم که رشته‌کوه‌ها ایجاد می‌کردند، عبور می‌کردند. یکی از کمک‌خلبانان این سفر را به عنوان «پروازی با احساس خطر در سراسر دشت‌های داکوتا و مونتانا و از میان، بالای و اطراف رشته‌کوه‌های غربی» به خاطر می‌آورد.

مسافرت هوایی چگونه مقایسه می‌شود؟

من فناوری هواپیما، طراحی فرودگاه و نگرش‌های فرهنگی نسبت به سفر هوایی را مطالعه کرده‌ام و متوجه شده‌ام که جنبه‌های پرواز به مرور زمان تغییر زیادی نکرده است.

پروازهای بلندمدت بین سال‌های ۱۹۳۰ تا اوایل ۱۹۶۰ به سرعت پیشرفت کردند و تعداد ساعات پرواز در آسمان را به نصف کاهش دادند. اما در طول ۶۰ سال گذشته، مدت زمان این پروازها تقریباً همان‌طور باقی مانده است. در عین حال، اکوسیستم سفر هوایی پیچیده‌تر شده و اغلب مسافران را قبل یا بعد از پرواز در صندلی‌های خود روی باند نگه می‌دارد.

سفر هوایی از ساحل به ساحل در رکود است – اما همچنان تلاش‌هایی برای بهبود این شیوه حمل و نقل وجود دارد.

فقط یک معجزه عادی دیگر

سفرهای هوایی قاره‌ای اکنون ۹۰ سال پس از پروازهای اکتشافی رکوردشکن Amelia Earhart به وضوح متفاوت هستند: مسافران اکنون چنین سفرهایی را بدیهی می‌دانند و اغلب آن‌ها را طاقت فرسا می‌یابند.

در سال ۲۰۱۸، وبلاگ‌نویس سفر، Ravi Ghelani ، به طور دقیق یک پرواز شرکت هواپیمایی یونایتد از نیوارک، نیوجرسی به سیاتل را بررسی کرد – تقریباً همان مسیری که Earhart در سال ۱۹۳۳ بررسی کرده بود. اما برای Ghelani که در کلاس اول نشسته بود، زمین یا دمای سرد،  بخش هیجان انگیزی نبود. بلکه پتوی رایگان ارزان قیمتی بود که “به سختی می‌شد آن را پتو نامید – بسیار نازک و بسیار خشن بود.”

ش - مسافرت هوایی در رکود است – آیا امیدی برای بازگرداندن جذابیت و رمانتیک بودن پرواز وجود دارد؟
آملیا ارهارت در نیوآرک، نیوجرسی، پس از اتمام اولین پرواز بدون توقف خود در سراسر ایالات متحده در سال ۱۹۳۲ با لبخند

پتوی وحشتناک در خلاصه سفر Ghelani دوباره ظاهر می‌شود: “مشکل اصلی من با این پرواز، نبود پتوی مناسب بود – پتوی کوچک و خشنی که داده شده بود، برای پرواز شش ساعته کافی نبود. “

می‌توانم تصور کنم که Earhart از قبر آبی ‌اش می گوید: “شما در شش ساعت از قاره عبور می‌کنید و از یک پتوی خشن شکایت می‌کنید؟” اما شرح Ghelani از یک پرواز معمولی بین ایالتی حقیقتی را فاش می‌کند: سفر هوایی تجاری دیگر ماجراجویی دوران Earhart نیست.

 همانطور که یکی از کاپیتان‌های یک شرکت هواپیمایی بزرگ آمریکایی که به طور منظم  مسیرهای طولانی را پرواز می‌کند به من گفت: ” امروزه جت‌لاینرها از لس‌آنجلس به نیویورک یا از بوستون به سیاتل پرواز می‌کنند، پر از مسافرانی هستند که به این عمل عادت کرده اند.” این خلبان پروازهای بین ساحلی را با «آیفون‌ها، مایکروویوها یا اتومبیل‌ها» مقایسه کرد – یکی دیگر از معجزات عادی زندگی مدرن.

رنج‌های کوچک بیشتر می‌شوند

 ماجراجویی پرخطر سفر هوایی فروکش کرده است، اما پروازهای طولانی امروزه به طرز پارادوکسیکالی می‌توانند شکنجه‌آور به نظر برسند.

همانطور که فیلسوف Michael Marder در کتاب ۲۰۲۲ خود «فلسفه برای مسافران» می‌گوید: ” وقتی خدمه برای مسافران سفری خوش می‌خواهند، من در کلام آن‌ها طعنه ظالمانه ای می‌شنوم. وقتی که نتوانید در صندلی‌تان جا به جا شوید، هوای تازه کمی دارید، یا خیلی گرم یا بسیار سردتان شدن و از بی‌خوابی رنج می‌برید، چقدر می‌توانید تجربه خوشایندی داشته باشید؟”

من از همکارم و مسافر همیشگی مان Ian Bogost درباره تجربه سفرهای بین ساحلی‌اش پرسیدم و پاسخ او روشن بود: ” همان سفر هر سال طولانی‌تر و کمتر راحت به نظر می‌رسد.

دلایلی وجود دارد – ادغام ، کاهش مسیرها، کمبود نیروی کار خلبان و کنترل ترافیک هوایی، زیرساخت‌های فنی در حال فروپاشی – اما همچنان احساس می‌شود که به عقب می‌رویم.”  با وجود تلاش‌های گسترده برای به‌روزرسانی هواپیماها و مدرن‌سازی ترمینال‌ها، سیستم عظیم سفر هوایی می‌تواند سنگین و قدیمی به نظر برسد.

b - مسافرت هوایی در رکود است – آیا امیدی برای بازگرداندن جذابیت و رمانتیک بودن پرواز وجود دارد؟
مسافران در صف انتظار، در میان یک سری لغو پروازها در فرودگاه بین‌المللی نیوآرک (N.J.) در ژوئن 2023

اخیراً در آتلانتیک، خبرنگار Amanda Mull در مورد شرکت بررسی بیومتریک Clear نوشت و خدمات پیشرفته این شرکت برای دور زدن بررسی‌های هویتی معمول قبل از پرواز، به هزینه‌ی واگذاری برخی از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی را توصیف کرد.

Mull نتیجه‌گیری می‌کند که اصلی ترین دلیلی که بیشتر مسافران احتمالاً در این سرویس ثبت‌نام خواهند کرد این است که ” گذر از امنیت فرودگاه‌های آمریکایی به این اندازه وحشتناک است.” برای Mull ، ماجراجویی سفر هوایی معاصر نه مقصد است و نه حتی خود سفر – بلکه چیزی است که شما باید انجام دهید تا از فرودگاه عبور کنید.

با این حال، شایان ذکر است که اکثریت جمعیت انسانی هرگز سوار هواپیما نشده‌اند؛ پرواز بین ایالتی همچنان تجربه‌ای نسبتاً انحصاری است. برای اکثر مردم، نزدیک‌ترین تجربه آن‌ها به یک پرواز از ساحل به ساحل، دیدن یک خراش کوچک سفید در آسمان ، هنگامی که هواپیمای دیگری در ارتفاع ۳۵,۰۰۰ فوتی مسیر خود را می‌پیماید، است.

دو آینده برای پروازهای بین کشوری

 سفر از ساحلی به ساحل دیگر درباره سرعت سرسام‌آور یا غلبه بر عناصر طبیعت نیست، و جستجوهای Earhart برای به چالش کشیدن مرزهای هوانوردی نمی‌توانست دورتر از روال‌های یکنواخت سفر هوایی معاصر باشد. دیگر شامل افرادی که برای اولین بار به هواپیمای جت وارد می‌شوند و لباس‌های شیک می‌پوشند و کلاه‌های شیک خود را در قفسه‌های بزرگ بالای سر می‌گذارند، نیست.

مرزهای جدید برای پروازهای بین قاره‌ای امروز کجا هستند؟

یکی از زمینه‌های نوآوری، شکل سبزتری از پرواز است. Solar Impulse ، یک هواپیمای کاملاً خورشیدی، در سال ۲۰۱۳ دو ماه طول کشید تا از ساحلی به ساحل دیگر پرواز کند. این هواپیما با سرعت ۴۵ مایل در ساعت در ارتفاع کروز حرکت می‌کند.

همانطور که Associated Press گزارش داد: «خالقان Solar Impulse خود را به عنوان پیشگامان سبز می‌بینند – تبلیغ مواد سبک‌تر، باتری‌های خورشیدی و حفاظت از محیط زیست به عنوان جذاب و ماجراجویانه. آن‌ها معادل هوایی خودروی اسپرت برقی تسلا هستند.» Solar Impulse اخیراً به عنوان یک هواپیمای کنترل از راه دور بازسازی شده است و آزمایش‌های جدیدی در زمینه پرواز خورشیدی بلندمدت در حال انجام است.

c - مسافرت هوایی در رکود است – آیا امیدی برای بازگرداندن جذابیت و رمانتیک بودن پرواز وجود دارد؟
هواپیمای سولار ایمپالس ۲ در سال ۲۰۱۶ بر فراز پل گلدن گیت در سانفرانسیسکو پرواز می‌کند

مقایسه Solar Impulse با تسلا مناسب است، زیرا یک مورد افراطی دیگر را می‌توان در شرکت اسپیس‌ایکس ایلان ماسک یافت. به عنوان بخشی از توسعه بی‌وقفه بزرگترین وسیله نقلیه خود، “استارشیپ”، اسپیس‌ایکس امکان سفر “نقطه به نقطه” در زمین را تبلیغ کرده است:

به عنوان مثال، پرواز با یک موشک تجاری از لس آنجلس به نیویورک در ۲۵ دقیقه. صرف‌نظر از مشکلات فیزیکی یک پرواز معمولی ۱۹ ساعته، تصور کردن چنین سفر کوتاه اما سریعی دشوار است، چه برسد به اینکه چه نوع تقسیمات طبقاتی و سایت‌های پرتاب صنعتی بی‌روحی برای این سفرها مورد نیاز خواهد بود.

به مقصد رسیدن به سریع‌ترین شکل ممکن با استفاده از هر مقدار سوخت لازم؛ یا به آرامی و با استفاده از انرژی خورشیدی، در حال نجات سیاره پرواز کردن. این‌ها دو دیدگاه کاملاً متفاوت از پروازهای ساحل به ساحل هستند، یکی کابوس دیستوپیایی و دیگری رویای یوتوپیایی.

در این میان، چیزی وجود دارد که بیشتر افراد عادی هنگام پرواز انجام می‌دهند: منتظر ماندن در صف‌ها، سوار شدن بدون تشریفات و خوشحال شدن اگر بدون دردسر یا تأخیر زیاد به مقصد خود برسید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *