مرکز آموزش هوانوردی پارسیس در سال 1389 با هدف آموزش ‌و پرورش نیروی انسانی متخصص به همت احمد رحمانی (رئیس هیئت‌مدیره) و مرحوم خلبان مجید یوسفی مهر (مدیرعامل) تأسیس گردید و به جهت آموزش دوره‌های زمینی و پروازی خلبانی شخصی (PPL)، تجاری (CPL)، پرواز با دستگاه (IR) و آموزش معلم خلبانی (AFI) و با اخذ موافقت اصولی از سازمان هواپیمایی کشوری و با اهداف کمک به خصوصی‌سازی حوزه آموزش هوانوردی و آماده کردن کادر پروازی مجرب برای شرکت‌های هواپیمایی و اشتغال‌زایی در این بخش شروع به فعالیت نمود.

گالری

اطلاعات تماس

021-47289

تهران -اتوبان شهید همت -اتوبان ستاری جنوب -بلوار لاله -خیابان مجاهد کبیر شمالی نبش لاله نهم پلاک 14 طبقه سوم
Unit 3,No 14 ,north mojahed Kabir Blv ,laleh st , south Exp, Hemat Exp .Tehran.IRAN

Info@parsisaviation.com

زنان پنهان تاریخ: Millicent Bryant، اولین زن استرالیایی که مجوز خلبانی دریافت کرد

زنان پنهان تاریخ: Millicent Bryant، اولین زن استرالیایی که مجوز خلبانی دریافت کرد

مجوز خلبانی: Millicent Bryant، اولین زن استرالیایی که مجوز خلبانی دریافت کرد

قبل از پرواز های جذاب دهه ۱۹۳۰ مانند Amelia Earhart، Chubby Millerو Nancy Bird Walton، زن دیگری راه به آسمان‌ها باز کرد — و اگر چرخش تراژیک سرنوشت نبود ، نام او اکنون شاید به همان اندازه آشنا ‌بود.

مجوز خلبانی

نام او Millicent Maude Bryant بود و در اوایل سال ۱۹۲۷، او اولین زنی بود که موفق به گرفتن مجوز خلبانی در استرالیا شد. او همچنین اولین زن در قلمرو کمنولت بود که خارج از بریتانیا این افتخار را به دست آورد.

f - زنان پنهان تاریخ: Millicent Bryant، اولین زن استرالیایی که مجوز خلبانی دریافت کرد

یک پیشگام که به پایان نابهنگامی رسید

 Millicent در سال ۱۸۷۸ در اوبران متولد شد و در نزدیکی ترانگی در نواحی غربی نیو ساوت ولز بزرگ شد. خانواده‌اش، خانواده هاروی، پس از اینکه برادر کوچکترش، جورج، به افتالمی مبتلا شد (چون یکی از درمان‌های این بیماری “شنا در دریا” بود)، به مانلی نقل مکان کردند.

او با یک کارمند دولتی به نام ادوارد که ۱۵ سال از خودش بزرگتر بود، آشنا شد و ازدواج کرد. آن‌ها سه فرزند داشتند، اما خیلی زود پس از جدایی آن‌ها، ادوارد در سال ۱۹۲۶ درگذشت.

در همان سال، برای آموزش به عضویت در کلوپ هوایی استرالیایی در مسکوت در سیدنی پیوست. در آن زمان، محل فعلی فرودگاه بین‌المللی فقط یک مزرعه بزرگ با چند ساختمان و گاراژ بود.

برای دوره‌ آموزشی خود، مدت کوتاهی پس از اینکه کلوب عضویت خود را به زنان باز کرده بود،

 Bryant توسط معلم رئیس کلوپ هوایی، کاپیتان Edward Leggatt (خود یک خلبان مشهور جنگ جهانی اول بود) پذیرفته شد. حتی در آن زمان هم، او غیرمعمول بود: زنی 49 ساله و مادر سه فرزند که چالش پرواز را پذیرفت، که در دهه 1920 همچنان به همان اندازه که هیجان‌انگیز و جذاب بود، خطرناک نیز بود.

g - زنان پنهان تاریخ: Millicent Bryant، اولین زن استرالیایی که مجوز خلبانی دریافت کرد

او به سرعت پیشرفت کرد و پیش از دو دانشجوی زن جوانتر دیگر، در فوریه ۱۹۲۷ پرواز تک نفره‌اش را انجام داد. در این زمان، روزنامه‌ها در سراسر استرالیا داستان او را دنبال می‌کردند و در اواخر مارس، او آزمون مجوز “A” را که او را قادر به پرواز مستقل با هواپیماهای De Havilland Moth می‌کرد، داد.

او قبول شد و با صدور مجوز او توسط وزارت دفاع، برای اولین بار به عنوان اولین زنی که مجوز خلبانی در استرالیا را به دست آورد، تحسین شد.

h - زنان پنهان تاریخ: Millicent Bryant، اولین زن استرالیایی که مجوز خلبانی دریافت کرد

پس چرا او در دوران ما بهتر شناخته نشده است؟ در حالی که Bryant فوراً آموزش را برای گرفتن مجوز حمل مسافران آغاز کرد و در ماه‌های پیش رو به طور منظم پرواز می‌کرد، سرنوشت وی بود که در تاریخ ۳ نوامبر ۱۹۲۷ به صورت ویژه بر روی کشتی شهری سیدنی به نام گریکلیف سوار شود که در ساعت ۴:۱۴ بعد از ظهر به مقصد بخش واتسون روانه می شد.

کمتر از یک ساعت بعد، او جزء ۴۰ نفری بود که پس از اینکه کشتی به نام تاهیتی در نزدیکی کناره بردلی توسط کشتی پستی تاهیتی به دو نیمه شکسته شد، فوت کرد. این بدترین فاجعه دریایی در دوران صلح سیدنی بود. Bryant هنوز فقط ۴۹ سال داشت. مراسم خاکسپاری او دو روز بعد با حضور صدها نفر برگزار شد و احترام هوایی قابل توجهی به وی داده شد، همانطور که روزنامه ولینگتون گزارش کرد:

پنج هواپیما از فرودگاه ماسکوت بر روی موکبی که به سمت گورستان در حال حرکت بود پرواز کردند. در حین خواندن مراسم دفن توسط کشیش A. R. Ebbs ، کشیش کلیسای متیو، منلی، یکی از هواپیماها به حدود ۱۵۰ فوت از گور فرود آمد و یک گلدان از کارنیش‌های قرمز و دلفینیوم‌های آبی از آن رها کرد … به جعبه‌ی تکریم ویژه‌ای متصل شده بود که دارای کارتی با این نوشته بود:

۵ نوامبر ۱۹۲۷. با ارادت عمیق اعضای کمیته و اعضای کلوپ هواپیمایی استرالیا – بخش نیو ساوت ولز.

i - زنان پنهان تاریخ: Millicent Bryant، اولین زن استرالیایی که مجوز خلبانی دریافت کرد

یکی از نخستین پیشگامان در زندگی و همچنین آسمان

داستان Bryant به سرعت در فراموشی فرو رفت. خوشبختانه، تقریباً ۸۰ سال بعد، کشف دوباره مجموعه‌ای از نامه‌ها و نوشته‌های دیگر در خانواده، زندگی Bryant را فراتر از دستاورد پروازی او مجدداً کشف کرده است.

این نامه‌ها – تا زمانی که به مجموعه اسناد Bryant در کتابخانه ملی اضافه شوند – هنوز توسط نوه‌اش، Millicent Jones  از کندال، نیو ساوت ولز نگهداری می‌شوند که آن‌ها را در انبار خانه‌اش کشف کرده است.

مکاتبات اصلی یک گفت‌وگو با پسر دومش، جان، در انگلستان است. این گفت‌وگو دوره‌ای را پوشش می‌دهد که او در آن پرواز می‌کرد، اما تنها به طور متوسط بر پروازهای ثبت شده در دفتر خاطراتش افزوده می‌شود.

با این حال، نامه‌ها و نوشته‌های او بیشتر درباره خود Bryant، روابط او، احساساتش و فعالیت‌های او در زمینه‌های اوقات فراغت، تجاری و سیاسی بود. و آن‌ها نشان می‌دهند که او همچنین در زندگی نیز یکی از پیشگامان بوده است.

j - زنان پنهان تاریخ: Millicent Bryant، اولین زن استرالیایی که مجوز خلبانی دریافت کرد

اولاً، پرواز تنها علاقه غیرمتعارف Bryant نبود. او همچنین یک کارآفرین بود و یک شرکت وارداتی را با مشارکت جان ثبت کرد که بعداً به پیشگام صنعت لبنیات استرالیا تبدیل شد.

او یک فروشگاه لباس مردانه به نام “چسترفیلد” در مرکز شهر سیدنی باز کرد. با این حال، فاجعه زمانی رخ داد که فقط چند هفته پس از افتتاح، فروشگاه پس از آتش‌سوزی در اتاق‌های چای در طبقه بالا با آب غرق شد.

سپس Bryant تبدیل به یک توسعه‌دهنده املاک کوچک شد، زمین‌هایی در ووکلوز و اجکلیف را خرید و بر روی آن‌ها ساخت و ساز کرد. او از سوی پدرش، ادموند هاروی، که یک دامدار بود (جد پدری میلیاردر جری هاروی)، به خوبی در این زمینه آموزش دیده بود. دارایی‌های او در نهایت شامل بخش بزرگی از دره کانیمبلا غرب کوه‌های آبی شد.

Bryant علاقه‌ زیادی به اسب داشت و همچنین یک راننده اتومبیل بود که بیش از ۳۵٬۰۰۰ مایل در سراسر نیو ساوت ولز رانندگی کرده بود و می‌توانست خودروی خود را تعمیر کند. او یک گلفباز و خواننده فعال بود و حتی دانشجوی ژاپنی در دانشگاه سیدنی بود.

k - زنان پنهان تاریخ: Millicent Bryant، اولین زن استرالیایی که مجوز خلبانی دریافت کرد

چندین قطعه از یک داستان خانوادگی که قصد داشت به روایت زندگی خود بنویسد، در میان اسناد او وجود دارد. یک برگ به نام “زندگی”، خلاصه‌ تعدادی یادداشت خشن وجود داشت که بسیار بیشتر از آنچه کسی درباره دنیای درونی او می‌دانست را خلاصه می‌کند:

ازدواج – اشتباهات – فرزندان – ناامیدی. بیماری. تمایل بزرگ به “زنده ماندن” و خلق چیزها…

او می نویسد سفر به خارج از کشور کاملاً موفقیت‌آمیز بود، اما

یک علاقه قلبی را فراهم کرد که چهارده سال دوام داشت تا اینکه به دلیل ازدواج، امید از بین رفت.

این قطعه اطلاعاتی را درباره اینکه او در چهل سالگی، گامی غیرمعمول در آن زمان برداشت و ازدواج و خانه خانوادگی خود را ترک کرد تا زندگی جدیدی را با پسرانش آغاز کند، فراهم می‌کند.

این احتمالاً کمی قبل از این بود که او اولین پرواز خود را با Edgar Percival ، دوست خانوادگی و بعدها یک طراح هواپیمای موفق که هواپیماهایش مسابقات هوایی را برنده می‌شدند و برای خطوط زیبایشان شناخته می‌شدند، داشت.

زندگی، ارزش‌ها و کشمکش ها

با بزرگ شدن در مناطق داخلی نیو ساوت ولز در اواخر قرن نوزدهم، Bryant احتمالاً با دیدگاهی نسبتاً سنتی از معنای همسر و مادر بودن شروع کرده بود.

با این حال، زندگی او در اوایل جوانی اش”آزادانه” بود (همانطور که یک روزنامه توصیف کرد) و اصرار او بر اینکه تصمیماتی بگیرد و زندگی خود را شکل دهد، او را در مسیری متضاد با انتظارات نقش جنسیتی متداول در آن زمان قرار داد.

l - زنان پنهان تاریخ: Millicent Bryant، اولین زن استرالیایی که مجوز خلبانی دریافت کرد
در سال 2006 یک یادبود جدید برای میلیسنت برایانت در قبرستان منلی (که اکنون بالگولا است) قرار داده شد. این یادبود توسط نانسی برد والتون مرحوم، در حضور گابی کنارد (چپ) که اولین زن استرالیایی بود که با یک هواپیمای تک‌موتوره به دور دنیا پرواز کرد، و (راست) یکی از نوه‌های نوه میلیسنت برایانت، ماتیلدا میلیسنت پاور-جونز، تقدیم شد. عکس‌ها توسط نویسنده تهیه شده‌اند.

یادگیری پرواز، به ویژه در میانه عمر، پیشرفتی بود که او به شدت آن را دنبال کرد، شاید حتی بیشتر بعد از اینکه به دلیل ازدواجش، کار با روزنامه سن شهر سیدنی را به او ندادند.

Bryant به وضوح دیدگاه‌های قوی ای درباره آنچه یک زن می‌توانست و نتوانست انجام دهد، پیدا کرد و زندگی‌اش نشان می‌دهد که او اصرار داشت تا مسیر خود را ، با وجود مواجه شدن با موانعی که هنوز هم در زمان ما آشنا هستند، طی کند.

Bryant فقط یک شخصیت در تاریخ هوانوردی نیست. زندگی او – که شامل دوره استعماری، ایجاد اتحادیه‌ی جدید و فاجعه‌های جنگ جهانی اول بود – به تدریج به بازتابی از فعالیت‌ها، ارزش‌ها و تضادهای استرالیا در اوایل قرن بیستم تبدیل شد.

منبع

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *